
Wyroby z tworzyw sztucznych to bardzo obszerna kategoria produktów – różnią się nie tylko kształtem, ale również rozmiarem. Z tego względu na przestrzeni lat inżynierowie opracowali dedykowane technologie, takie jak termoformowanie czy wtryskiwanie. Małe zabawki dla dzieci muszą przecież zachować zupełnie odmienne parametry, niż wielkogabarytowe zbiorniki wykonywane jako odlewy rotacyjne. Jak wybrać najlepszą metodę przetwarzania tworzyw sztucznych dla swojego biznesu? Bez specjalistycznej wiedzy dotyczącej poszczególnych procesów wytwórczych byłoby to niezwykle trudne, dlatego najlepiej zasięgnąć porady technologa. Warto jednak mimo wszystko poznać podstawowe różnice i ogólne zasady, które pozwolą łatwiej odnaleźć się w świecie wyrobów z plastiku.
Produkcja materiałów z tworzyw sztucznych
Większość technik wytwórczych, szczególnie tych pozwalających na osiąganie dużych wolumenów, wymaga stosowania form. Surowiec wprowadza się do nich w postaci roztopionej, dzięki czemu po zastygnięciu przyjmuje on oczekiwany kształt. Jeśli chodzi o wtryskiwanie, to tworzywo sztuczne dozowane jest pod wysokim ciśnieniem, natomiast odlewy rotacyjne wykorzystują działanie siły odśrodkowej do rozprowadzenia materiałów we wnętrzu formy. Każda z tych technik pozwala osiągnąć charakterystyczne kształty niskim nakładem pracy, co umożliwia produkcję różnorodnych przedmiotów przy jednoczesnej minimalizacji kosztów.
Termoformowanie poleca się przede wszystkim do wytwarzania elementów o cienkich ściankach, takich jak tacki, pokrywki czy kubki. Powyższą metodą da się również uzyskać wyroby o dużej powierzchni, takie jak palety z plastiku, lub nawet łóżka pojazdów użytkowych. Jako odlewy rotacyjne wykonuje się natomiast przedmioty o zaokrąglonym kształcie. Jako przykłady warto wymienić specjalistyczne pojemniki na substancje chemiczne, obudowy do przyrządów przemysłowych, ale także łodzie i kajaki. Jeśli chodzi o wtryskiwanie, to charakterystyczną opcją jest możliwość formowania wkładek. Taka operacja pozwala połączyć w ramach jednego detalu kilka elementów, np. poprzez zatopienie w tworzywie części metalowych, które trudno byłoby później ze sobą trwale zespolić.
Dobór materiałów wyjściowych
Tworzywa sztuczne różnią się swoim składem i strukturą, dlatego nie każde z nich można zastosować w konkretnej technologii. Odlewy rotacyjne wykonuje się najczęściej z surowców należących do grupy polietylenów, choć da się wyprodukować również elementy z polichlorku winylu, nylonu i polipropylenu. Termoformowanie najlepiej wykorzystuje tworzywa styrenowe i popularne pololefiny. Ciekawostką jest fakt, że za pomocą tej technologii można wykonać przedmioty również z tworzyw biodegradowalnych, takich jak poliaktyd. Wtryskiwanie pozwala z kolei wytwarzać elementy nie tylko z klasycznych tworzyw termoplastycznych, ale również z niektórych materiałów termoutwardzalnych, m.in. fenolowych lub epoksydowych. Taką metodą da się przetwarzać nawet żywice polimerowe, co w wielu przypadkach pozwoli uzyskać detale o szczególnych właściwościach.